حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

[gtranslate]
مقالات بازار آهن آلات

آشنایی با میلگرد 18 و قیمت آن

میلگرد یکی از پرمصرف‌ترین محصولات فولادی در صنایع مختلف به ویژه در صنعت ساختمان می‌باشد. معرفی میلگرد 18 به عنوان یکی از مفیدترین میلگردها در ساخت و ساز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این متن به معرفی این میلگرد، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تاریخچه استفاده از میلگرد در سازه‌ها

میلگرد در ساختمان‌ها برای اولین بار در بطن ساختمان و برای بالا بردن مقاومت استفاده می‌شد. این کار در سال 1867 در آمریکا انجام شد. مردی به نام جوزف لمبوت توانست این کار را با یک قایق بتنی انجام دهد. سرانجام در سال 1850 نیز بتن توانست بر مبنای یک متریال فلزی شکل مقاومت ارتعاشی خود را بر اساس تحقیقاتی که در حوزه فیزیک و ژئوفیزیک انجام شد، بیشتر کند.  این ماده اولین ماده‌ای بود که مقاومت بالایی در آزمایشات آتش نشان داد و به همین دلیل از آن زمان به طور مداوم مورد استفاده قرار گرفت و به یک استاندارد تبدیل شد. از سوی دیگر، از دهه 1930 تا 1950، ستون‌های بتن آرمه یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ساختمانی و عمرانی آمریکا به شمار می‌رفت. در نهایت، تحقیقات زیادی در مورد بتن و آرماتور در ساختمان‌ها مورد نیاز است.

میلگرد 18 چیست؟

میلگرد 18 یکی از میلگردهای آج دار بوده و عمدتاً در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع میلگرد یکی از پرمصرف‌ترین میلگردهای بازار فولاد کشور است و در گرید A3 بر اساس استاندارد GOST روسیه که مطابق با S400 در استاندارد ملی ایران است تولید می‌شود.

مشخصات فنی میلگرد 18

میلگرد سایز 18 همانطور که از نامش پیداست 18 میلی متر قطر و 12 متر طول دارد. وزن استاندارد این میلگرد بین 23 تا 25 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. از نظر ظاهر، از نوع آجدار جناقی یا هفت و هشتی است. تنش جاری یا تنش تسلیم این میلگرد 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی یا مقاومت کششی نهایی 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. همچنین لازم به ذکر است که تغییر شکل نسبی در شکست این تقویت کننده نیز 14 درصد محاسبه شده است. طبق مقررات ساختمانی این نوع میلگرد از نظر سختی در رده نیمه سخت قرار دارد.

نحوه تولید میلگرد آجدار سایز 18

تولید و ساخت میلگرد آجدار سایز 18 به روش نورد انجام می‌شود. برای تولید میلگرد آجدار به روش نورد گرم، شمش‌های فولادی در دماهای بالا ذوب می‌شوند و سپس توسط جک هیدرولیک به داخل کوره هدایت می‌شوند. این عملیات در چند مرحله انجام می‌شود و میلگرد با استفاده از غلتک‌های نصب شده در دستگاه نورد و اعمال نیروهای کششی و فشاری به قطر مورد نیاز می‌رسد.

سپس میلگردها به قفسه‌های نورد منتقل می‌شوند و سپس به دستگاه‌های آج زنی منتقل می‌شوند. آج زدن میلگرد 18 گرید A2 در همان مرحله نورد انجام می‌شود. اما برای گرید  A3، آج زدن میلگرد فقط پس از خنک شدن آن انجام می‌گیرد. در مرحله پایانی نیز میلگردها را به طول مورد نیاز که معمولاً برابر با 12 متر است برش می‌دهند.

نحوه تعیین قیمت میلگرد 18

قیمت میلگرد ممکن است تحت تاثیر عوامل متعددی قرار بگیرد که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

  1. نرخ دلار

از مهم‌ترنی عواملی که بر قیمت میلگرد آجدار تاثیر می‌گذارد، نرخ دلار است. با افزایش نرخ دلار قیمت و نرخ مقاطع فولادی نیز افزایش پیدا می‌کند و برعکس با کاهش قیمت دلار مقاطع فولادی نیز دچار کاهش قیمت می‌شوند.  بنابراین نرخ دلار را می‌توان یک عامل تاثیرگذار در نرخ میلگرد دانست.

  1. نرخ فلزات پایه

قیمت فلزات پایه از جمله فولاد، نیکل و مس نیز تاثیر بسزایی بر قیمت میلگرد آجدار سایز 18 دارد. بنابراین تغییرات قیمت فلزات پایه می‌تواند بر قیمت میلگرد به ویژه قیمت میلگرد 18 تاثیرگذار باشد.

  1. تاثیر کارخانه و آهن‌آلات معتبر

کیفیت میلگرد سایز 18 و قیمت آن به کارخانه و آهن معتبری که تولید کننده، محصول را با آن تولید می‌کند، بستگی دارد. کارخانه‌هایی که از آهن باکیفیت و تکنولوژی پیشرفته استفاده می‌کنند، محصول خود را با قیمت بیشتری در بازار عرضه می‌کنند. بنابراین انتخاب کارخانه تولیدکننده میلگرد و کیفیت آهن، بر قیمت میلگرد سایز 18 تاثیر ‌می‌گذارد. بهترین کارخانه تولیدکننده میلگرد، کارخانه ذوب آهن اصفهان است. برای تهیه محصولات این کارخانه می‌توانید با کارشناسان فروش حدید فولاد ایرسا تماس بگیرید.

  1. تورم کشور

تورم یکی از مهم‌ترین عوامل در اقتصاد یک کشور است و می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت میلگرد سایز 18 داشته باشد. در زمان تورم معمولا قیمت‌ها افزایش می‌یابد و این می تواند بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد. بنابراین تغییرات تورم در کشور ممکن است قیمت تمام شده میلگرد 18 را تغییر دهد.

  1. تاثیر صنعت ساختمان سازی

صنعت ساختمان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان میلگرد آجدار سایز 18 می‌باشد. تقاضای بالا در این صنعت می‌تواند قیمت میلگرد را افزایش دهد، به خصوص اگر عرضه محدود باشد. بنابراین تاثیر صنعت ساختمان بر قیمت میلگرد 18 بسیار حائز اهمیت است.

محاسبه حمل میلگرد

به طور کلی قیمت نهایی میلگرد و هزینه ارسال میلگرد بر اساس وزن محصول و مسافت آن تعیین می‌شود. می‌توان گفت برخی از باربری‌ها بر حسب وزن، مسافت و تعداد میلگرد، هزینه ارسال آن را تعیین می‌کنند. برخی نیز فقط به فاصله توجه می‌کنند. به صورت کلی می‌توان گفت که هزینه حمل و نقل میلگرد به طور قابل توجهی بر قیمت نهایی آن تأثیر می‌گذارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربرد میلگرد 28 و ویژگی‌های آن

میلگرد 28 از آن دسته مقاطع فولادی است که در کارهای ساختمانی کاربرد زیادی دارد.

کاربرد تیرآهن 24 در ساختمان سازی و صنایع

هر کسی که در صنعت فولاد کار می‌کند می‌داند که هرچه سایز تیرآهن افزایش پیدا

آشنایی با میلگرد 25 و کاربردهای آن

آرماتور یا میلگرد 25 یکی از پرکاربردترین مصالح یک سازه فولادی در پروژه‌های ساختمانی می‌باشد.