حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

[gtranslate]
مقالات بازار آهن آلات

تفاوت‌ تیرآهن هاش و ذوبی؛ هر آنچه که باید در هنگام خرید بدانید

در تشخیص تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی باید نهایت دقت را به کار برد. چرا که از نظر ظاهر این دو تیرآهن دارای شباهت‌هایی هستند. اما برای تشخیص تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی لازم است به ساختار ظاهری، نوع استاندارد به کاربرده شده، طول، جدول وزنی و … دقت بسیار داشت. چرا که این ویژگی‌ها وجه تمایز خواهند بود. تشخیص  کاربرد و مقاومت هریک از تیرآهن هاش و ذوبی در هنگام خرید و ساخت امری بسیار مهم و ضروری است که ما قصد داریم در طی این مطلب به شناخت این تفاوت‌ها بپردازیم. با ما همراه شوید. 

نگاهی به تیرآهن هاش

تیرآهن هاش دارای سطح مقطع H شکل است که در سه دسته سبک، سنگین و فوق ‌سنگین به تولید می‌‌رسد. تیرآهن هاش در بال‌های خود دارای ضخامت و پهنای بیشتری است به همین خاطر به آن تیرآهن بال پهن می‌گویند. همچنین تیرآهن هاش در شرکت ذوب‌آهن در دو دسته سبک و متوسط تولید می‌گردد.

تیرآهن ذوبی در بیانی دیگر

تیرآهن ذوبی یکی از ریز شاخه‌های تیرآهن معمولی می‌باشد. این تیرآهن دارای ظاهری به شکل I  (حرف انگلیسی) است. همچنین بال‌های این تیرآهن نسبت به تیرآهن هاش کوچکتر است. این تیرآهن به دلیل اینکه در کارخانه ذوب‌آهن به تولید می‌رسد، به تیرآهن ذوبی معروف است. به تیرآهن ذوبی، تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE) نیز گفته می‌شود.

تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی: ظاهر، نمره، استاندارهای ساخت، مصارف و ..

در ادامه تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی را بررسی می‌کنیم.

بررسی تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی در ظاهر

تیرآهن‌های هاش به شکل H هستند و عرض پهن‌تری نسبت به تیرآهن‌های معمولی و یا ذوبی دارند. تیرآهن‌های ذوبی به شکل I می‌باشند و عرض بال به جان در آن‌ها، کمتر از تیرآهن هاش است. اگر از بالا به تیرآهن هاش نگاه کنید، ظاهر آن همانند مربع است درحالی که تیرآهن ذوبی دارای ظاهری به شکل مستطیل می‌باشد. تیرآهن هاش دارای طول بیشتری نسبت به تیرآهن ذوبی است و همین عامل باعث استفاده تیرآهن هاش در سازه‌های بزرگ شده است. همچنین تیرآهن هاش در برابر رانش زمین و زلزله مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن ذوبی دارد.

تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی در نمره‌های تولید شده

تیرآهن هاش دارای نمره 14، 16،18، 20 و 30 است که در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به تولید می‌رسد. ولی تیرآهن‌های ذوبی تولید کارخانه ذوب‌آهن در نمره‌های 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 27، 320 به بازار عرضه می‌گردد.

استانداردهای مورد استفاده در تولید تیرآهن هاش و ذوبی

تیرآهن هاش در دو وزن متوسط و سبک (تولید کارخانه ذوب‌آهن اصفهان) خود به ترتیب بر اساس استاندارد  2-1025  DIN و 3-1025  DIN در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، ۱۰۰۳۴ EN در رواداری‌ها تولید می‌شود. اما تیرآهن ذوبی بر اساس استانداردهای 5-1025  DIN در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، ۱۰۰۳۴ EN در رواداری‌ها تولید می‌گردد.

تمایز تیرآهن هاش و ذوبی در استفاده

از تیرآهن هاش به دلیل پهنای بیشتر بال‌ها و مقاومت بالای آن، در مصارف صنعتی همچون ساخت سکو، پل، ستون و… که نیاز به تحمل وزن بسیار زیادی وجود دارد استفاده می‌شود؛ ولی تیرآهن ذوبی بیشتر برای مصارف ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی کاربرد دارد.

تشخیص تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی؛ دشوار  یا آسان؟!

با توجه به مشخصاتی که از تیرآهن هاش و تیرآهن ذوبی گفته شد علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، می‌توان وزن و قیمت آن‌ها را یکی دیگر از عوامل تمایز تیرآهن هاش و ذوبی دانست. تیرآهن هاش از وزن بیشتری نسبت به تیرآهن ذوبی برخوردار است و همین تفاوت در وزن باعث تفاوت در قیمت نیز شده است. لذا لازم است ابتدا مطالب فوق را به دقت مطالعه نمایید تا به راحتی بتوانید تفاوت تیرآهن هاش و ذوبی را تشخیص دهید و سپس اقدام به خرید نماید.

اگر این کار برای شما دشوار است، می‌توانید به کارشناسان تیم حدید فولاد ایرسا اعتماد کنید و محصول مورد نظر خود را با بهترین کیفیت خریداری نماید. تمام محصولات قابل ارائه توسط حدید فولاد ایرسا، از جمله بهترین محصولات تولیدی در کارخانه ذوب‌آهن می‌باشند. شما می‌توانید برای خرید تیرآهن با کارشناسان فروش حدید فولاد ایرسا تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربرد میلگرد 28 و ویژگی‌های آن

میلگرد 28 از آن دسته مقاطع فولادی است که در کارهای ساختمانی کاربرد زیادی دارد.

کاربرد تیرآهن 24 در ساختمان سازی و صنایع

هر کسی که در صنعت فولاد کار می‌کند می‌داند که هرچه سایز تیرآهن افزایش پیدا

آشنایی با میلگرد 25 و کاربردهای آن

آرماتور یا میلگرد 25 یکی از پرکاربردترین مصالح یک سازه فولادی در پروژه‌های ساختمانی می‌باشد.