حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

[gtranslate]
مقالات بازار آهن آلات

تفاوت تیرآهن سبک و سنگین : بررسی ضخامت، ابعاد، وزن و کاربرد

عمده‌ تفاوت تیرآهن هاش سبک و سنگین مربوط به ضخامت آن‌هاست. تیرآهن هاش سنگین نسبت به نوع سبک آن دارای ضخامت بیشتری می‌باشد. بسته به سازه، باید بررسی گردد که کدام مدل برای آن مناسب است. البته تیرآهن هاش سبک و سنگین دارای تفاوت‌هایی دیگری همچون کاربرد، اندازه، سایز و … نیز هستند. اگر به دنبال اطلاعات کاملی پیرامون این موضوع هستید و در صدد هستید به طور واضح در مورد تفاوت‌های هاش سبک و سنگین بدانید، قطعا این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

تاریخچه تولید تیرآهن هاش سبک و سنگین

مبدا تیرآهن هاش یا بال‌پهن به شرکت بثلهم بر می‌گردد و امروزه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین تولیدات این شرکت به شمار می‌رود. قبل از تولید تیرآهن هاش (تیرآهن H) تنها تیرآهن‌های معمولی وجود داشتند که تحمل بار و فشار نسبتا خوبی داشتند. اما به مرور زمان نیاز به تیرآهنی قوی‌تر حس می‌شد تا اینکه در سال 1856 که تیرآهن هاش برای اولین ‌بار در تورنتو ساخته شد. این دستاورد مستحکم در مدت کمی در میان سازندگان محبوب گردید و به دیگر کشورها راه پیدا کرد. پس از مدتی این تیرآهن در وزن‌های سبک و سنگین نیز تولید شد. امروز نیز این مدل تیرآهن به وفور در سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

معرفی تیرآهن هاش یا بال پهن

تیرآهن هاش یکی از نیازهای مهم و اصلی هر ساخت و سازی است که در سه وزن مختلف بسته به نیاز ساختمان در مجموعه‌های فولادی کشور تولید می‌گردد. همان‌طور که در مقاله تفاوت تیرآهن هاش و معمولی خواندید این نوع تیرآهن به شکل H است و دیگر تیرآهن‌ها به شکل I هستند، به همین دلیل مقاومت این نوع تیرآهن در برابر فشارهای سازه بیشتر از دیگر مقاطع فولادی است. تیرآهن هاش یا همان بال پهن به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود که هرکدام تفاوت‌های کاربردی بسیاری با یکدیگر دارند.

انواع وزن‌های تیرآهن هاش ذوب‌آهن اصفهان

تیرآهن هاش سبک (IPBL)

تیرآهن هاش سبک با نمره 14، 16، 18 و 20 با ارتفاع مقطع 123، 152، 171 و 190 میلی‌متر و عرض بال 140، 160، 180 و 200 میلی‌متر در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان با استاندارد ملی ایران به شماره ۱۳۷۸۱ ISIRI و مطابق با IPBL و با استانداردهای 3-1025DIN در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، ۱۰۰۳۴ EN در رواداری ها ، 2-10025 EN تولید می‌گردد. نماد L در انتهای کلمه IPB به معنای سبک وزن بودن این محصول است که در قیمت و استحکام آن تاثیر بسیاری زیادی دارد. از تیرآهن هاش سبک به دلیل داشتن سطح مقطع پهن‌تر نسبت به دیگر انواع تیرآهن در ساخت سازه‌های ضدزلزله و ساختمان های با ارتفاع زیاد کاربرد بسیاری دارد. از کاربردهای دیگر این محصول می‌توان به استفاده در سدسازی ، اسکله‌سازی ، کشتی‌سازی و … اشاره کرد.

جدول وزنی و ابعادی تیرآهن هاش سبک

تیرآهن هاش متوسط (IPB)

تیرآهن هاش متوسط با نمره 14، 16،18، 20 و 30، با ارتفاع مقطع 140، 160، 180، 200 و 300 میلی‌متر و عرض بال 140، 160، 180، 200 و 300 میلی‌متر در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان طبق استاندارد ملی ایران ۱۴۴۸۴ ISIRI و مطابق با IPB و استانداردهای 2-1025DIN در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، ۱۰۰۳۴ EN در رواداری‌ها ، 2-10025 EN تولید می‌شود. از تیرآهن هاش متوسط برای قسمت‌های سازه که نیاز به مقاومت زیاد دارد همچون ستون‌ها، تیرها و خرپا استفاده می‌گردد.

جدول وزنی و ابعادی تیرآهن هاش متوسط

برای شناخت ویژگی‌های انواع تیرآهن هاش و توضیح کامل در این باره می‌توانید مقاله تیرآهن هاش چیست را با دقت بخوانید.

تفاوت تیرآهن‌ هاش سبک و سنگین در چیست؟

پیش‌تر درباره تفاوت تیرآهن هاش و معمولی مقاله‌ای جامع و کاربردی برای مخاطبان عزیز گردآوری کردیم که می‌توانید در صفحه مربوطه مطالعه نمایید. اکنون در نظر داریم به تفاوت تیرآهن‌های هاش در دو مقطع سبک و سنگین بپردازیم.

  • از اصلی‌ترین تفاوت بین دو مقطع فولادی هاش سبک و سنگین می‌توان به تفاوت در ضخامت آن‌ها اشاره کرد که در کاربرد و مقاومت سازه تفاوت‌های بسیاری را شامل می‌شود.
  • نوع سبک این مقطع دارای ضخامت کمتر و نوع سنگین آن دارای ضخامت بیشتری است و از لحاظ وزنی هم به همین نسبت دارای تفاوت می‌باشند.
  • همچنین از دیگر تفاوت‌های این دو مقطع بال پهن قیمت آن است که در تیرآهن هاش سبک قیمت نهایی بسیار کمتر از تیرآهن سنگین می‌باشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربرد میلگرد 28 و ویژگی‌های آن

میلگرد 28 از آن دسته مقاطع فولادی است که در کارهای ساختمانی کاربرد زیادی دارد.

کاربرد تیرآهن 24 در ساختمان سازی و صنایع

هر کسی که در صنعت فولاد کار می‌کند می‌داند که هرچه سایز تیرآهن افزایش پیدا

آشنایی با میلگرد 25 و کاربردهای آن

آرماتور یا میلگرد 25 یکی از پرکاربردترین مصالح یک سازه فولادی در پروژه‌های ساختمانی می‌باشد.