حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

[gtranslate]
مقالات بازار آهن آلات

تیرآهن هاش چیست؟

درباره ویژگی و کاربردهای تیرآهن هاش بیشتر بدانید.

تیرآهن هاش (تیرآهن H) و یا تیرآهن بال پهن، یکی از انواع تیرآهن موجود در بازار است که نسبت به تیرآهن معمولی (I) از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است.

»» برای بررسی تفاوت تیرآهن هاش وتیرآهن معمولی کلیک کنید.

تیرآهن هاش (IPB) یک تیرآهن پایه است که توسط فولاد نورد شده که بسیار مقاوم است ساخته شده است. از تیرآهن هاش، به خاطر داشتن استحکام بالایی که دارد به وفور در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی کامل این محصول خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

کاربرد تیرآهن هاش

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

◊◊ تاریخچه تیرآهن هاش
◊◊ تیرآهن هاش چه ویژگی‌هایی دارد؟
◊◊ انواع تیرآهن هاش
◊◊ انواع تیرآهن H شرکت ذوب آهن اصفهان
◊◊ خواص شیمیایی و مکانیکی تیرآهن بال‌پهن ذوب‌آهن
◊◊ از تیرآهن بال پهن در ساخت چه سازه‌هایی استفاده می‌شود؟

 

تاریخچه تیرآهن هاش

تیرآهن بال پهن اولین با در 1856 میلادی طراحی و روانه بازار شد و در همان ابتدا به‌عنوان دستاوردی بزرگ در صنعت ساختمان‌سازی شناخته شد. این محصول در میان دیگر اقلام موجود در بازار آهن آلات، همچون تیرآهن معمولی جایگاه ویژه‌ای دارد و به دلیل دارا بودن استقامت بالا، یکی از پر مصرف‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار محسوب می‌شود.

تیرآهن هاش چه ویژگی‌هایی دارد؟

تیرآهن هاش(H) که به آن تیرآهن بال پهن هم گفته می‌شود، از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است. اصولا در تیرآهن بال پهن، بخش جان، به‌منظور مقاومت در برابر نیرو برشی و بال‌ها برای استقامت در مقابل گشتاور خمشی به کار گرفته می‌شوند. اگر جان تیرآهن به‌صورت افقی قرار گیرد شکل ظاهری آن به‌صورت حرف H انگلیسی دیده می‌شود، به همین خاطر به آن تیرآهن H گفته می‌شود. لازم به ذکر است در تیرآهن بال پهن، طول بال و ارتفاع تیرآهن تقریبا با یکدیگر برابر هستند. به این ترتیب تشخیص تیرآهن هاش با استفاده از ویژگی و مشخصات ذکر شده آسان می‌گردد.

—–

انواع تیرآهن بال پهن

تیرآهن‌های بال پهن یا H، در سه نمونه سبک و سنگین به بازار عرضه می‌گردد. برای مشخص کردن نوع سبک یا سنگین بودن نوع تیرآهن بال پهن از حروف اختصاری V و L در کنار نام اصلی تیرآهن هاش (IPB) استفاده می‌شود:

◊◊ تیرآهن بال‌پهن سبک HEA یا  IPBL
◊◊ تیرآهن بال‌پهن سنگین HEB
◊◊ تیرآهن بال پهن فوق سنگین  HEMیا IPBV

شاید با این توضیحات، تفاوت تیرآهن هاش سبک و سنگین زیاد بارز نباشد ولی با همین علائم اختصاری شما می‌توانید به راحتی تیرآهن بال پهن سبک و سنگین را شناسایی کنید.

خواص شیمیایی و مکانیکی تیرآهن بال‌پهن ذوب‌آهن

انواع تیرآهن هاش شرکت ذوب آهن اصفهان

در شرکت ذوب‌اهن اصفهان تیرآهن بال پهن با عنوان تیرآهن بال پهن موازی (IPB) شناخته می‌گردد که در دو وزن سبک و متوسط تولید و به بازار عرضه می‌گردد. 

♦♦♦ تیرآهن بال‌پهن موازی سبک: 

تیر‌آهن بال پهن موازی با وزن سبک ( I-4 ) شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۳۷۸۱ ISIRI و مطابق با IPBL و با استانداردهای 3-1025DIN  در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، ۱۰۰۳۴ EN در رواداری ها ، 2-10025 EN در مشخصات فنی، به شرح جدول زیر تولید می‌گردد:

مشخصات ابعادی و وزن تیر آهن های بال پهن موازی سبکابعاد و وزن تیر آهن های بال پهن موازی سبک

♦♦♦ تیرآهن بال‌پهن موازی متوسط: 

در شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، تیرآهن بال‌پهن موازی با وزن متوسط (I-5)، بر اساس استاندارد ملی ایران ۱۴۴۸۴ ISIRI و مطابق با IPB و استانداردهای  2-1025DIN در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، ۱۰۰۳۴ EN در رواداری‌ها ، 2-10025 EN در مشخصات فنی، به شرح جدول زیر تولید می‌گردد:

 ابعاد و وزن تیر آهن های بال پهن موازی سبکابعاد و وزن تیر آهن های بال پهن موازی با وزن متوسط

 

خواص شیمیایی و مکانیکی تیرآهن بال پهن ذوب‌آهن

در جدول زیر سعی شده است به صورت کامل اطلاعات پیرامون فولاد به کاربرده شده در تولید تیرآهن H و خواص شیمیای، مکانیکی هر مدل فولاد به کاربرده شده قید گردد تا بدین ترتیب ویژگی‌های ساختاری این گروه از تیرآهن‌های تولید شده در شرکت ذوب‌آهن اصفهان به عینه قابل رویت باشد.

آنالیز شیمیایی تیر آهن های بال پهن موازی ذوب آهنآنالیز شیمیایی تیر آهن های بال پهن موازی ذوب آهن

خواص مکانیکی تیر آهن های بال پهن موازی ذوب آهنخواص مکانیکی تیر آهن های بال پهن موازی ذوب آهن

از تیرآهن هاش در ساخت چه سازه‌هایی استفاده می‌شود؟

تیرآهن هاش برای نیم‌ساخت‌ها، سکوها، پل‌ها و دیگر سازه‌های ساختمانی مسکونی و تجاری مناسب است؛ زیرا بال‌های ضخیم‌تری دارد. پارامترهای داخلی تیرآهن H به دلیل ساختار متفاوت آن همواره ثابت نگه داشته می‌شوند و آن را به گزینه‌ای محبوب برای ساخت سازه‌های قوی تبدیل کرده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون سایز و وزن نیرآهن بال پهن، جدول وزنی تیرآهن هاش را مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربرد میلگرد 28 و ویژگی‌های آن

میلگرد 28 از آن دسته مقاطع فولادی است که در کارهای ساختمانی کاربرد زیادی دارد.

کاربرد تیرآهن 24 در ساختمان سازی و صنایع

هر کسی که در صنعت فولاد کار می‌کند می‌داند که هرچه سایز تیرآهن افزایش پیدا

آشنایی با میلگرد 25 و کاربردهای آن

آرماتور یا میلگرد 25 یکی از پرکاربردترین مصالح یک سازه فولادی در پروژه‌های ساختمانی می‌باشد.