حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

[gtranslate]
اخبار بازار آهن آلات

افزایش تقاضا و قیمت سنگ آهن در سایه محدودیت عرضه در بازار

افزایش تقاضای تولید آهن در چین و کاهش عرضه سنگ آهن از طرف کشورهای برزیل، اوکراین، استرالیا و هند باعث شد تا قیمت سنگ آهن و تقاضای این محصول در بازار سنگ آهن روند رو به رشدی را طی کنند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط تیم تحقیق و توسعه حدید فولاد ایرسا، نرخ بهره وام 5 ساله در چین از 4.65 به 4.45 درصد کاهش یافته که با توجه به آمار، بیشترین نرخ کاهشی یک‌باره بعد از سال 2019 می‌باشد. این کاهش به نوعی برای بازار داخلی چین حمایت‌کننده خواهد بود.

در تاریخ 20 مارس قیمت هر تن سنگ آهن وارداتی به بندرهای شمال چین به 136 دلار و 25 سنت رسیده و افزایش یافته است اما در روزهای ابتدایی بازار در هفته جاری، این روند صعودی حفظ نشد و قیمت آن به 135 دلار و 95 سنت کاهش یافت.

افزایش قیمت و عرضه سنگ آهن در سایه محدودیت عرضه در بازار

حمایت اقتصاد چین از بازار سنگ‌آهن

براساس گزارش حدید فولاد ایرسا، از دیدگاه تحلیل‌گران اقتصادی، کاهش نرخ بهره وام در چین، با هدف حمایت این کشور از صنایع ساختمان‌سازی و ساخت‌و‌ساز در این کشور است.  25 درصد از اقتصاد چین وابسته به صنایع ساخت‌و‌ساز است. این بخش به دلیل سیاست‌های چین برای مقابله با ویروس کرونا و قرنطینه‌های طولانی  این کشور در جهت کنترل شیوع ویروس کرونا، به شدت تحلیل رفته و آسیب دیده است.

در هفته قبل، نخست‌وزیر چین، لی کچیانگ، از تصمیمات و برنامه‌های این دولت برای بازگرداندن دومین اقتصاد جهان در مسیر رشد خبر داد. تحلیل‌گران اقتصادی بر این باورند که صحبت‌های نخست وزیر چین به معنی افزایش محرک‌های اقتصادی و با هدف افزایش تولید بوده است.

در همین حین، دلایلی از جمله کنترل ویروس کرونا، کاهش قرنطینه‌های وضع شده و همچنین وضع قوانینی برای حمایت از تولیدکنندگان، باعث شد که این هدف تا حدودی برآورده شود و اقتصاد چین مسیر رو به بهبودی را طی کند. در نتیجه این اقدامات، پیش‌بینی می‌شود تقاضای سنگ آهن و تولید صنعت فولاد بهبود قابل توجهی را داشته باشد.

کاهش عرضه سنگ آهن در بازار بین المللی

بررسی‌های تیم حدید فولاد ایرسا نشان می‌دهد، تولیدکنندگان بزرگ این صنعت مانند بزریل و استرالیا در عرضه سنگ آهن دچار رکود شده‌اند و این عامل باعث حمایت از رشد قیمت این محصول در بازار جهانی شده است.

بنا به بررسی‌های تحلیلگران کالایی Kpler در ماه می، میزان صادرات سنگ آهن دریایی در استرالیا به میزان 72 میلیون و 450 هزار تن می‌رسد. با توجه به اینکه نرخ صادرات در ماه آوریل 73 میلیون و 480 هزار تن بوده، نرخ تولید نسبت به صادرات کاهش کمی داشته است.

این روند در صادرات کشور برزیل نیز به چشم می‌خورد. میزان صادرات در ماه می به 24 میلیون و 820 هزار تن خواهد رسید که این رقم نسبت به ماه آوریل که میزان آن 25 میلیون و 420 هزار تن بوده است با روند کاهشی روبرو بوده است.

 

حذف اوکراین از عرضه جهانی آهن و فولاد

کشور اوکراین حائز رتبه چهارم در صادرات سنگ آهن دنیا است و در سال قبل، حدود چهل و چهار میلیون تن سنگ آهن به مقصد اروپا صادر کرده است. براساس گزارشات Kpler  در ماه مارس میزان صادرات سنگ آهن اوکراین به دلیل جنگ با روسیه به صفر کاهش یافته  و به نوعی از عرضه جهانی سنگ آهن حذف شده است. صفر شدن عرضه سنگ آهن توسط اوکراین نیز عامل دیگری برای رشد بهای این محصول بوده است.

پیشنهاد می‌شود این اخبار را نیز بخوانید

»» آرامش در بازار آهن و فولاد جهانی

»» بررسی سایه خود تحریمی در حاشیه دوازدهمین همایش صنعت فولاد و سنگ آهن کشور

عوارض صادراتی مانع جدی بر عرضه سنگ آهن هند

هند نیز یکی از کشورهای صادرکننده سنگ آهن به شمار می‌رود. البته درصد صادرات این کشور نسبت به دیگر کشورها محدودتر است. بنا به گزارش نشریه آرگوس در هفته جاری  دولت هند، قانونی مبنی بر وضع عوارض صادراتی 50 درصدی بر روی تمام محصولات سنگ آهن را تصویب کرد. طبیعتا، با توجه به آمار صادرات محدود هند، وضع این قانون نیز باعث خواهد شد، صادرات سنگ آهن در هند نزدیک به صفر شود. این رخداد در حالی به وقوع می‌پیوندد که در ماه آوریل صادرات سنگ آهن کشور هند حدود 3 میلیون و 140 هزار تن بوده است.

»» در مورد وضع عوارض صادراتی در کشور بخوانید: چاقوی صمت برای فولاد سازان با وضع عوارض صادراتی

کاهش ذخایر سنگ آهن در بنادر چین

در هفته‌های اخیر به دلیل کاهش ذخایر سنگ آهن  بندرها در چین، قیمت این محصول روند رو به افزایشی داشته است. این افزایش در حالی رخ می‌دهد که  میزان ذخایر سنگ آهن در انبار بنادر، در حال حاضر بیشتر ازمیزان ذخایر آن در زمان مشابه و در سال‌های 2021 و 2020 است.

به دلیل موفقیت چین در مهار ویروس کرونا و عبور از بحران‌های وابسته به آن، پیش‌بینی می‌شود که تولید فولاد در این کشور افزایش پیدا کند و این موضوع باعث رشد قیمت این محصول خواهد شد. علاوه‌بر این موضوع، سیاست‌های دولت چین برای تسریع رشد اقتصادی در نیمه دوم سال، می‌تواند باعث رشد تقاضای سنگ آهن در بازار و همچنین رشد قیمتی آن شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشکلات تولیدکنندگان در صنعت فولاد

طبق بررسی های به عمل آمده توسط تیم تحقیق و توسعه حدید فولاد ایرسا، ایران

افزایش تقاضا و قیمت سنگ آهن در سایه محدودیت عرضه در بازار

افزایش تقاضای تولید آهن در چین و کاهش عرضه سنگ آهن از طرف کشورهای برزیل،

سایه خود تحریمی بر سر فولادی‌ها

بر اساس گزارشات رسیده از تیم تحقیقات حدید فولاد ایرسا در حاشیه دوازدهمین همایش صنعت